Můj článek

PROPOLIS A JEHO PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

        Propolis je přírodní látka, kterou včely používají v úlech jako tmel na utěsňování štěrbin, lepení rámků, vymazávání buněk, obalování cizorodých předmětů. Propolisový povlak konzervuje např. ubodanou myš tak dokonale, že nepodléhá hnilobě ani po několik měsíců. Včely získávají propolis z pryskyřice, pupenů bříz, topolů, borovic, smrků, vrb, dubů, ale i jasanů, třešní, švestek, slunečnic a jiných rostlin. Po zpracování vzniká směs nejrůznějších sloučenin, které se během vývoje  vytvářely milóny let jako součást existenčního boje rostlin s nejrůznějšími mikroorganismy. Včela tuto pryskyřici dále zpracovává a přidává k ní vlastní biologické látky.

    V propolisu je tedy obsaženo široké spektrum látek, které ničí a usmrcují bakterie, brzdí jejich růst, tlumí citlivost a bolest, povzbuzují imunobiologický systém organismu, ruší účinky některých jedů a bakteriálních toxinů, působí proti některým virům, zastavují růst a ničí některé plísně, mají protizánětlivý účinek, podporují hojení ran, tlumí účinek škodlivého záření na organismus.

   Výhodou je malá rezistence mikroorganismů na propolis. To znamená, že další  generace mikroorganismů nezískávají odolnost proti jeho působení, což se nedá říci o jiných antibiotikách jako je penicilin, framykoin atd. Propolis tlumí bolest přímo, neboť obsahuje látky mnohem účinnější než např. prokain, užívaný v zubním lékařství, ale zároveň působí léčivě na hlavní příčinu bolesti, kterou bývá nejčastěji skrytý zánět, který se ozývá obvykle při prochladnutí nebo při oslabení organismu.

Proto má propolis velikou perspektivu v medicíně. Bohužel jeho výzkumy u nás jsou velice zdlouhavé a zatím bylo pouze potvrzeno, že se jedná o látku pro člověka zcela neškodnou. Toto se však nedá říci o účincích moderních antibiotik.

    V lidovém léčitelství se propolis, díky uvedeným vlastnostem, používá již od starověku.

     Rozpuštěním propolisu v lihu se připraví propolisová tinktura. Tato tinktura se používá jednak při poranění na desinfekci ran, při popáleninách – netvoří se puchýře, okamžitě přestává bolest, na trudovitost obličeje, na léčení lupenky – spolu s mastí, na bércové vředy, na trhlinky na chodidlech nebo dlaních, na kuří oka, na léčení zánětů vnitřního i vnějšího ucha, na revmatické nemoci – bolesti kloubů, svalů, křečí - spolu s mastí.

       Tinktura se používá i vnitřně a to jako prevence proti chřipce, na léčení zánětů horních cest dýchacích a průdušek, na léčení žaludečních vředů, působí příznivě na různé vnitřní infekce.

     Přidáním propolisové tinktury do vlažného nápoje (čaje, vody, mléka) vzniká propolisová emulze, která se používá na ošetření citlivých sliznic, na desinfekci dutiny ústní, na ošetření dásní při paradentoze, při aftech na sliznici ústní – i jako  prevence, jako kloktadlo při anginách a zánětech nosohltanu, chronických zánětech mandlí atd.

        Z propolisové tinktury se připravuje rovněž propolisová mast, která se osvědčila na léčení chronických kožních ekzémů všeho druhu, trudovitosti obličeje, lupenky,  zánětů vnitřního i vnějšího ucha, rýmy, bércových vředů, bolestí a křečí lýtkových svalů, na kuří oka, trhlinky na chodidlech nebo dlaních, revmatické bolesti, zastavuje krvácení z nosu. Nepoužívá se vnitřně ani do očí.

 

NÁVOD NA POUŽITÍ PROPOLISU

 

    Akné (trudovina) – hlavní příčinou této nemoci je špatná látková výměna a nedostatek vitamínů řady B. Proto je nutno především doplnit vitamíny vhodnou stravou a zavést do životního režimu více pohybu, prohřátí organismu (sauna).Správná životospráva působí na příčinu nemoci. Vyrážku lze během 1 – 3 týdnů odstranit propolisovou mastí nebo tinkturou. Výsledky při použití propolisu jsou velmi dobré a osvědčily se v praxi.

Plísňové ekzémy – zde jsou výsledky léčení výborné, neboť propolis má silné protiplísňové účinky. Lze použít mast i tinkturu. Zcela vyhojí plísňový ekzém i mezi prsty na nohou.

Chronické kožní ekzémy – používá se propolisová mast nebo obklady s propolisovou emulzí. U akutního mokvajícího ekzému musíme nejdříve uklidnit obkladem. Čím kratší dobu ekzém trvá, tím jsou výsledky léčení lepší.

Popáleniny – např. při opaření prstů lze zabránit vytvoření puchýřů, když popáleninu natřeme okamžitě propolisovou tinkturou. Přehřátá kůže se ochladí odpařením lihu,  bolest ustoupí za několik vteřin, kdy začne působit anestetický účinek propolisu.

Propolis vytvoří ochrannou vrstvičku proti průniku   mikroorganismů do těla.

Lupenka – má asi 17 známých forem. Podle způsobu léčby je to však jediná nemoc, jejíž hlavní příčinou je avitaminóza. Velice často není lupenka prvním příznakem avitaminózy, ale už se před ní objevují dyspepsie, žaludeční neurózy.

Nejlepším způsobem léčby je tedy konzumace stravy bohaté na vitamíny. Recepty – uvedeny pod č. 1 – 5 příčiny nemocí.

Lázně na lupenku: 10 dkg kořenu libečku lékařského vařit několik minut v hrnci vody a dolít do lázně. Nebo: kilo pšeničných otrub rozmočit za studena ve vodě (např. přes noc), potom povařit v hrnci vody a scedit do vany. Nebo: půl kg borovicového, jedlového nebo smrkového jehličí + 10 dkg máty – postupovat jak je uvedeno výše. Léčbu mohou uspíšit tři série injekcí vitamínů skupiny B s biostiminy.

Injekce každý druhý týden, po každé sérii několik dnů přestávky. Současně s podáváním vitamínů a léčivými lázněmi natírat postižená místa jednou až 2 x denně propolisovou mastí. Nejste-li alergičtí na propolis, můžete jej užívat i vnitřně. Nejvýše 3 x denně 20 – 40 kapek do vlažného nápoje (půl dl bylinkového odvaru) hodinu před jídlem. Děti užívají 5 – 15 kapek 3 – 4 x denně. Léčení lupenky je dlouhodobé, trvá. Žádnou formu nelze také vyléčit pouze zevně používanými prostředky, jelikož lupenka je vnějším příznakem poruch metabolizmu, funkce ledvin i jater.

Zánět žil – potíráme propolisovou mastí nebo tinkturou. Zde působí hlavně protizánětlivý účinek propolisu, dochází k utlumení bolesti a při potírání svalů přestávají nepříjemné křeče (např. lýtek v noci).

Bércové vředyjsou také často důsledkem nesprávné výživy. Je tedy nutno doplnit především vitamíny ve stravě – viz recepty č. 1 – 5 – příčiny nemocí. Na bércové  vředy působí propolisová tinktura, popřípadě speciální propolisová mast nebo emulze. Emulzi připravíme z propolisové tinktury přidáním 1 – 2 dílů převařené vody na 1 díl tinktury.

Takto lze připravit i větší množství emulze, ale před použitím se musí s lahvičkou potřepat. Mokvající vřed je třeba uklidnit obkladem z vývaru heřmánku.

Kuří oka a bradavice – dáváme propolisovou mast nebo navlhčenou gázu v tinktuře. Necháme zabaleno 3 dny. Za 3 dny se po koupeli v teplé vodě kuří oko (bradavice) vyloupne.

Trhliny  – na šlapkách nebo dlaních – působí blahodárně propolisová tinktura, mast nebo teplem přilepený surový propolis. Ošetřujeme 3 dny.

Rýma – překvapivých účinků dosáhneme natíráním okraje dutiny nosní propolisovou mastí. Vhodné i pro děti – k výraznému ústupu rýmy dochází již druhý den.

Virová onemocnění – byly zjištěný dobré protichřipkové účinky propolisu. Jako prevenci proti chřipce lze použít propolisovou tinkturu, pokud se objeví první příznaky nemoci jako je bolení hlavy nebo mrazení v zádech. Nejdříve bereme

35 kapek tinktury a za hodinu znovu 35 kapek (opět v půl dcl tekutiny). Potom

3 x denně 30 – 35 kapek a během 2 – 3 dnů by měla chřipka odeznít. Pokud však nestihneme zachytit úplný počátek nemoci, není účinek propolisu tak výrazný.

Angina – propolisovou emulzi je výhodné používat jako kloktadlo při angínách nebo zánětech nosohltanu i mandlí, kde nepůsobí na sliznice tak silně, jako např. Stopangin. Při současném užívání antibiotik dosáhneme rychlejšího uzdravení.

Záněty vnějšího i vnitřního ucha – lze léčit úspěšně vložením tamponu s propolisovou mastí nebo tinkturou.

Záněty horních cest dýchacích a průdušek – lze léčit podáním 3 x denně 20 – 40 kapek propolisové tinktury do vlažného čaje 1 hodinu před jídlem. Rovněž je výhodné provádět inhalaci.

Žaludeční a duodenální vředy a záněty sliznice žaludeční a duodenální – podáváme ½ - 1 hodinu před jídlem 20 – 35 kapek do mléka nebo do medu. Zlepšení lze pozorovat již po 3 dnech léčby. Současně je vhodné používat mateří kašičku a med.

Záněty dutiny ústní, afty, paradentóza, bolesti zubů – nutno především doplnit vitamíny – viz recepty č. 1 – 5 – příčiny nemocí, současně provádět výplachy propolisovou emulzí, popř. potírat dásně. Není vhodné použít přímo propolisovou tinkturu, ale na špejli namotat kousek vaty, která se nejdříve namočí do vody a teprve potom na ni kápneme 2 kapky tinktury. Tímto způsobem získáme malé množství propolisové emulze. Takto lze někdy předejít  i bolestem zubů (při zánětu), na něž je propolis v počátcích velmi účinný.

U hnisavých ran a proleženin (dekubitů) – se používají obložky prololisu s olivovým olejem na vyčištění ran a epitelizaci  kůže v poměru 1:5.

Poranění nebo hluboké oděrky a rány, které není nutno sešívat, se ošetří propolisovou  tinkturou, která má desinfekční a hojivý účinek.

Při častém krvácení z nosu působí potírání propolisovou mastí úplné zahojení citlivé kůže i cévních kapilár.

Zhoubné nádory – ke zvýšení obranyschopnosti organismu bývá doporučována propolisová kůra.

U žen při klimakterických obtížích a návalech se doporučuje 2 x 20 kapek denně.

Ošetření bolestivých kloubů nebo svalů – propolisová mast, případně tinktura okamžitě tlumí bolest, popř. léčí přítomný zánět. Účinek závisí na tom, jak hluboko je bolestivé místo pod povrchem těla.

Užívání propolisové tinktury se doporučuje rovněž na léčení cévních nemocí jako je snížená průchodnost cév (spolu s užíváním mateří kašičky), při trombóze dolních končetin (3 x denně 40 kapek). Stejně se léčí i chronické recidivy zánětů slinivky břišní (doba léčení 3 týdny – 1 rok).

Léčení TBC – byly prokázány dobré výsledky při léčení propolisem a současně s podáváním antibiotik TBC plicní, krční i kožní. Užívá se 1 polévková lžíce emulze 3 x denně. Léčba trvá půl roku – 1 rok, po dvou měsících se dělá 2 týdenní přestávka. U kožní TBC se přidává propolisová mast 1 x za 2 dny.

Propolis působí příznivě na infekci zažívacího traktu – katary tenkého i tlustého střeva, infekci ledvin, močových cest a močového měchýře a při zánětech prostaty. Užíváme 20 – 40 kapek tinktury 3 x denně půl – 1 hod. před jídlem, děti 5 – 15 kapek 3 – 4 x denně (v nápoji).

Vysoký krevní tlak – kombinace propolisu a mateří kašičky má příznivý účinek na snížení krevního tlaku TK.

      

 Propolis je možno využít při všech zánětlivých procesech v organismu. Pokud nenastane zlepšení po 3 týdnech, neužíváme jej dále.

 

Ještě v nedávné době byl propolis- tento zázrak přírody přehlížen a zatracován lékařskou veřejností. S velkým uspokojením můžeme dnes konstatovat, že se tento přístup začíná lepšit.

Dnes se z propolisu vyrábí značné množství léčiv i kosmetických přípravků jako např. propolisovo – vosková pasta na záněty mandlí, oční kapky, aerosolové přípravky na popáleniny, ústní vody a spreje, zubní pasty, různé propolisové masti, přírodní propolis na žvýkání, sirupy, čípky, olej  do nosu, tabletky, roztoky na vnitřní použití, suspenze na vnější použití, dietetický přípravek na jaterní nemoci, opalovací krémy, med s propolisem, balzám a mnoho dalších.

 

        Jelikož však existují i lidé (0,05 % celé populace) alergičtí na propolis, je nutno před použitím provést zkoušku: naneste malou vrstvičku masti nebo tinktury na kůži na dlaňové straně zápěstí. Jestliže místo natření do 24 hodin nezčervená nebo se neutvoří pupínky, můžete propolis užívat.

      

 

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY NEMOCÍ

 

        V současné době se zdraví člověka dostává na nejvyšší příčku v kritérii hodnot. Jenom člověk zdravý a silný může obstát v konkurenci. To je rozhodně velmi silná motivace pro to, abychom si zdraví udrželi, případně jej znovu získali. Proto je nezbytné získat informace o správné životosprávě a při jejich uplatnění pomalu a postupně napravovat bezstarostnost minulého života.

        V uplynulém období se plně prokázalo, že člověk příliš opouští přírodou vymezený prostor a dopadem toho jsou civilizační nemoci.

         Jedním z problémů moderního člověka je nedostatek pohybu. To má dalekosáhlé následky. S klesající fyzickou kondicí přibývají nejrůznější nemoci, protože tělo ztrácí přirozenou obranyschopnost. Tento problém lze vyřešit změnou životního stylu. Stačí zařadit do denního režimu cvičení, procházky, plavání nebo jinou činnost.

         Mnohem větším problémem civilizace je nesprávná výživa. Často se setkáváme s názorem, že zdravý člověk se o svoji výživu nemá příliš zajímat, protože ten, kdo to činí, stává se v kolektivu terčem posměchu. Dnešní doba je však velice složitá pro člověka a kdo se chce správně orientovat v tom všem, co nám civilizace nabízí, musí vědět o životě mnohem víc, než potřebovali vědět lidé kdysi v dávnověku. Proto  každý, kdo se stará o stravu třeba jen jediné rodiny, nese odpovědnost za její zdraví.

     Dnešní uspěchaná doba nutí člověka zanedbávat svou stravu. Z úsporných důvodů si připravuje cokoliv – hlavně, aby to bylo rychle, aby to nebylo drahé. Z nedávných výzkumů Světové zdravotnické organizace vyplynulo, že zdravá výživa se stala problémem celosvětovým. 172 nemocí, které způsobuje nedostatek určitých vitamínů, jsou v popředí zájmu zdravotníků. Polovinu těchto avitaminóz způsobuje jednostranně zaměřená monotónní strava a druhá polovina vzniká na stejném základě – špatným zažíváním.

 

Jak tedy doplnit nedostatek vitamínů a antioxidantů? Zde je několik návodů:

 

1)    Čerstvou šťávu z natě řebříčku ředíme mlékem a oslazené medem pijeme na lačno dvě, tři lžíce denně. (Nať nakrájíme, dáme do mixéru, zalejeme mlékem a rozmixujeme, vylejeme na husté sítko, scedíme, osladíme a užíváme každý den).

2)   Tři, čtyři dkg droždí, lžíci mléka v prášku, lžičku medu – zalít studenou vodu a pít jednou denně.

3)    Šťávu z mrkve a jiné zeleninové šťávy, domácí ovoce apod. – vždy syrové – pijeme bez obav z předávkování.

4)    Propolis - dvakrát denně 15 kapek.

5)  Potraviny obsahující velké množství vitamínů jíme v malých dávkách, ale každý den – celer, petržel, špenát, cibule, mrkev, všechny druhy zelí, řepa, pórek – s pepřem nebo paprikou, s medem nebo se smetanou vždy bez dodávání tuků. Česnek, nať petržele, nať celeru, nať kopru, med, rostlinné oleje, hrách, pšeničné otruby, mléko v prášku, sušené švestky a veškeré další ovoce.

 

      Návod na to, abychom zůstali zdraví, vypracovala Světová zdravotnická organizace. Vypadá jednoduše takto: V průběhu měsíce by se mělo na našem stole objevit kolem 60 druhů potravin (bez konzerv), z toho více než polovina v syrovém stavu.

     Pokud je příčinou avitaminózy špatné trávení, je nutné přistoupit k podávání vitamínů prostřednictvím lázní nebo klystýru.

 

ZELENÝ NÁPOJ

 

        Před časem byl v USA vyzkoušen tzv. ZELENÝ NÁPOJ, což je „vynález“ lékařů a fytoterapeutů, potvrzený světovými kapacitami v oboru výživy a klinické medicíny. Tento nápoj čistí organismus, pomáhá upravovat zdravotní stav do normálu a zvyšuje obranyschopnost organismu, dodává tělu velké množství vitamínů, exogenních vitamínů, minerálních látek, stopových prvků, atd.

          Zelený nápoj byl klinicky zkoušený na 200 pacientech s pokročilou tuberkulózou plic a většina z nich byla rychle zázračně vyléčena. S úspěchem byl vyzkoušen na pacientech se žaludečními vředy a s různými druhy rakoviny. U 1 200 případů byly dokumentovány léčivé účinky chlorofylu u infekcí, otevřených ran, chronických zápalů dutin a obnovy odumírajících tkání. Statistiky zeleným nápojem vyléčených pacientů s hypertenzí, chorobami srdce, jater, žaludku, pankreasu a střev přesvědčují i ty nejrozhořčenější odpůrce fytoterapie (rostlinné léčby) o nevyhnutelnosti přírodní léčby. Všichni, kteří s ním měli co do činění, o něm hovoří v superlativech. Proto je zelený nápoj v různém množství řazen u většiny nemocí.

 

Z čeho se zelený nápoj skládá?

3 hrsti kopřivy dvojdomé (Urtice dioica),

1 hrst listů smetánky lékařské (Taraxacum officialis),

1 hrst řebříčku obecného (Achliea millefolium),

3 hrsti lístků jetele lučního (Trifoiium pratense), nebo vojtěšky lucerky.

 

Jak se zelený nápoj připravuje?

       Natrhané byliny se operou pod tekoucí vodou. Do mixéru se naleje vlažná voda - půl litru- a pustí se mixér. Za chodu po troškách přidáváme byliny a mixujeme 5 minut. Necháme nejméně 2 hodiny luhovat. Pak scedíme přes jemné sítko a vlažné pijeme. Zůstane-li nám zelený nápoj, můžeme jej uchovat v chladničce maximálně do druhého dne. Pokud nám i pak zbyde, není vhodné jej pít, ale můžeme ho nalít do koupele. Chuť zeleného nápoje je možno korigovat vzájemným poměrem jednotlivých bylin. Smetánka lékařská je hořká, jetel sladký, kopřiva neutrální, řebříček má chuť celkem přijatelnou. Zelený nápoj by se neměl sladit ani medem, ani přidávat citrón nebo jiné přísady.

Zelený nápoj je možno pít od začátku dubna do konce listopadu.

      Byliny by se neměly sbírat u cest pro vysoký obsah olova a v okolí chemicky ošetřovaných zemědělských ploch.

        Rozhodně věnujte 30 minut denně nasbírání bylin a přípravě nápoje. Vyplatí se to. (Z knihy – Léčení bylinami, vůněmi…).

 

U zboží zvolte Přidat do oblíbených.
Košík je prázdný.
zboží v e-shopu: 80 e-shop systém banan.cz